YouTube to platforma znana na całym świecie. Znajdziemy tam zarówno filmy rozrywkowe, jak i te edukacyjne. YouTube daje wielu osobom możliwość zarobienia sporych pieniędzy. Wymagać to będzie jednak wiele pracy. W końcu wymyślenie, nagranie i zmontowanie filmiku może trochę zająć. Tworzenie filmów to dla wielu praca marzeń. Właśnie dlatego tak wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z youtubem.

Jak zarabiać na YouTube?

YouTube daje nam możliwość zarabiania na swojej pasji. Wiele osób nagrywa filmy poradnikowe czy rozrywkowe. Ważne jest to, żebyśmy byli prawdziwi w tym co tworzymy. Pokazujmy siebie i dzielmy się sobą z innymi. Możemy to robić na wiele sposobów. YouTube to nie tylko możliwość dzielenia się swoją pasją czy doradzania innym, ale także źródło dochodu. Jako początkujący twórcy możemy zacząć zarabiać na reklamach. Polega to na tym, że włączamy na kanale zarabianie. Następnie w filmach ustawiamy konkretną ilość reklam. Stawki za pojedyncze oglądnięcie reklamy nie są duże. Jednak średnio za sto tysięcy wyświetleń pod filmem możemy liczyć na około 600-1000 złotych. Oczywiście stawki zależą od branży, w której działamy, a także od okresu w roku. Bowiem wyższe stawki za reklamy są w okresie przedświątecznym kiedy to reklamodawcy są skłonni płacić więcej. Żebyśmy mogli zacząć zarabiać z reklam konieczne jest posiadanie 1000 subskrypcji, a nasze filmy muszą zgromadzić 4000 godzin oglądania. Musimy także przestrzegać regulaminu YouTube. Złamanie jego zasad będzie skutkować wyłączeniem zarabiania dla konkretnych filmów.

W ostatnim czasie YouTube wprowadził funkcję wspierania kanału. Nasi fani mogą zostać wspierającymi, którzy będą wpłacać co miesiąc określoną kwotę. Oczywiście w zamian za wsparcie twórcy oferują różne bonusy. Może to być np. dostęp do ekskluzywnych materiałów dostępnych tylko dla wspierających. Wspierający mają lepszy kontakt z danym twórcą. Youtuberzy często tworzą specjalna grupę na Facebooku czy discordzie, do której zapraszają darczyńców. Tam wspólnie rozmawiają na różne tematy. Opcja wspierania to dobry sposób na zarobek, jeśli mamy stałą widownię.

Filmy sponsorowane to kolejna opcja zarobku. Wśród większych twórców może być to główne źródło dochodu. Stawki za film sponsorowany zależą od ilości posiadanych subskrypcji. Ważna jest to także ilość wyświetleń, polubień i komentarzy pod filmami. Internetowy twórca może liczyć na około 2-4 tysięcy złotych za każde 100 tysięcy posiadanych subskrypcji. W czasie współpracy z daną firmą możemy dostać kod rabatowy bądź link afiliacyjny. Pozwala to ocenić firmie zyski osiągnięte dzięki współpracy z nami. Często także od każdej osoby, która skorzysta z linku bądź naszego kodu rabatowego dostajemy procent od sprzedaży. Zanim opublikujemy film sponsorowany musi on zostać zatwierdzony przez zleceniodawcę.

Sprzedaż własnych produktów to kolejny sposób na zarobek dla influencerów. Internetowi twórcy najczęściej sprzedają ciuchy z własnym logo bądź hasłem, które jest charakterystyczne dla kanału. Ubrania powinny być jednak dobrej jakości. Dzięki temu zarówno twórcy, jak i fani będą zadowoleni. Kubki, breloczki, opaski czy książki także są sprzedawane przez youtuberów. Własny sklep powinniśmy otworzyć dopiero kiedy.