Jennifer Aniston tą dietę nazwała 9:1, co oznacza, że w 90 procentach menu jest niskokaloryczne, a 10 procent to łakocie. Należy wiedzieć, że dieta nie jest restrykcyjna, pozwala na małe szaleństwa, więc łatwiej w niej wytrwać. Jest różnorodna i gwarantuje zdrowe chudnięcie. Oto zasady tej kuracji, które są łatwe do stosowania:

1). Szklanka ciepłej wody z sokiem z 1/2 cytryny – codziennie rano po wstaniu z łóżka.

2). Soki warzywne, owocowe i mieszane (wyciskane samodzielne) – należy pić każdego dnia do śniadania. Najlepsze będą soki owocowe z cytrusów, jabłek, kiwi, jagód (też mrożonych), awokado, a warzywne z selera, marchwi, buraka, brokułów. Soków nie słodzimy, ale łączymy ze sobą owoce i warzywa dla słodkiego posmaku.

3). Produkty bogate w błonnik – chleb pełnoziarnisty, muesli, grube kasze, ziemniaki gotowane w mundurkach, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, strączki – jemy 3 razy dziennie.

4). Białkowe produkty – na przykład ryby, jajka i drób zalecane są codziennie na główny posiłek.

5). Łakocie (na drugie śniadanie lub podwieczorek) – aktorka poleca na przykład: lody z mleka i owoców jagodowych, musy owocowe, batoniki zbożowe, ciastka owsiane, gorzką czekoladę i domową pizzę.

Co ciekawe, ta dieta nie ma ram czasowych – uczy zdrowych nawyków na całe życie. Polecana dzienna kaloryczność przy odchudzaniu to około 1800 kalorii.

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że wielu dietetyków poleca sposoby odżywania, które zamiast restrykcji dają swobodę w dobieraniu pokarmów. I takim sposobem jest właśnie między innymi dieta zwana 9:1, która nie dzieli produktów spożywczych na złe i dobre, lecz na mniej i bardziej odżywcze, a przy tym uczy, że w zdrowej diecie jest miejsce na wszystko. Eksperci podkreślają też, że dieta 9:1 jest na pewno skuteczną metodą na trwałą zmianę nawyków żywieniowych i może pomóc w zdrowym odchudzaniu. Po za tym jest prosta w zastosowaniu, zapewnia także wytrwanie na diecie bez większych problemów i zmniejsza ryzyko pojawienia się napadów wilczego głodu po zakończeniu odchudzania się.